Oludeniz

Informace Oludeniz

Destinace Oludeniz

Oblíbené hotely first minute

Ölüdeniz je poklidná vesnice ležící na hranici Egejského a Středozemního moře, několik málo kilometrů pod známějším turistickým střediskem Fethiyí. Jejím nejlákavějším prvkem je tyrkysová laguna a pláž, která se řadí ve světovém žebříčku mezi pět nejkrásnějších pláží, a která dala Ölüdenizu jeho přízvisko Blue Lagoon. Díky tomu, že se pláž nachází v zátoce, je tu moře klidné a krásně teplé. Navíc laguna a její bezprostřední okolí tvoří přírodní rezervaci, takže se nemusíte bát hluku, nepořádku nebo obřích hotelů postavených hned za hlavou.

Vesnice pod horami

Samotné ubytovací komplexy se nacházejí na pobřeží směrem na jih, zhruba dva kilometry od laguny. Tím je zajištěn klid, který zde celoročně vládne. Koupat se samozřejmě ale dá i na plážích u hotelů. Navíc si tu můžete půjčit vybavení na nejrůznější vodní sporty, zahrát plážový volejbal, zajít na bowling nebo do lázní, nebo si jen tak posedět v jedné z mnoha restaurací či barů. Pro milovníky výletů se přímo v okolí nachází řada zajímavých cílů – například horské vesnice Hisarönü a Ovacik, které vyrostly jako ubytovací kapacity právě pro návštěvníky Ölüdenizu. I tímto způsobem byla zajištěna nedotknutost místní laguny a jejího okolí. A když už zavítáte do hor, měli byste vyzkoušet aktivitu, která je tu nejvyhlášenější – paragliding z hory Mount Babadag, při kterém budete mít celé pobřeží jako na dlani.

Na cestě po pobřeží

Ölüdeniz je vhodným výchozím bodem pro pěší turistiku i pro výlety lodí. Podél pobřeží vede historická cesta Lycian Way, která začíná právě v Ölüdenizu a vede až do známého města Olympos. Její délka je něco přes 500 km a za starých časů sloužila jako obchodní trasa mezi západem a východem. Dodnes se zde koná tzv. Ultramaraton, kterého se můžete zúčastnit nebo přihlížet jako pozorovatelé. Jeho trasa vede z Ölüdenizu do Antalye, tedy asi 230 kilometrů, a absolvovat ji trvá těm nejlepším zhruba šest dní. Pokud dáváte přednost historii před sportem, je vám k dispozici řada fakultativních výletů nebo se můžete vydat k okolním památkám na vlastní pěst. K nejznámějším patří lycké skalní hroby, vytesané ve skále nad Fethiyí, dále fethiyijské městské muzeum a ve vzdálenějším okolí potom antické město Efesos nebo mytická Troja. Ani na přírodní památky a úkazy není zdejší oblast skoupá – Gökovský záliv s nádhernou zátokou Abkük, vápencové terasy Pamukkale nebo skalní propast Saklikent. To vše a ještě mnohem víc vás čeká, pokud si vybere svou dovolenou v Ölüdenizu.

Oludeniz naleznete v následujících kategoriích