Turecko

Informace Turecko

Turecko, oficiálním názvem Turecká republika, se rozkládá na pomezí Evropy a Asie. V současnosti zde žije na zhruba 75 milionů obyvatel, z toho 99% muslimů (převážně sunnitského směru). Turecko je moderní sekulární zemí, takže zde má každý zajištěnou svobodu názoru a vyznání. To platí nejen pro stálé obyvatele, ale i pro jeho návštěvníky. Díky politickým změnám a snaze o vstup do Evropské unie se Turecko v posledních letech výrazně rozvinulo nejen po stránce politické a společenské, ale i hospodářské. Velké změny jsou k vidění také v oblasti cestovního ruchu, který tvoří nemalé procento z celkového příjmu státu. Bez problémů se zde tak kromě turečtiny domluvíte i anglicky, německy nebo rusky.

Počasí v Turecku

Jelikož je Turecko svou rozlohou 36. zemí na světě a navíc se rozkládá na dvou kontinentech, je místní klima velmi různorodé. V zásadě můžeme rozlišovat tři oblasti – Egejskou a Tureckou riviéru (na západním a jižním pobřeží), východní a jižní Anatolii (kontinentální část) a pobřeží Černého a Marmanského moře (na severu). Nejnavštěvovanější je jižní část Turecka, kde vládne středomořské klima s horkými léty a mírnými zimami. Koupací sezóna zde začíná v květnu, kdy se teploty přehoupnou přes 25°C, a končí v polovině října. Teplota moře nicméně celoročně neklesá pod 15°C, takže pokud jste alespoň trochu otužilí, můžete si koupání v Turecku užívat i v zimě. Ve vnitrozemí je počasí o něco rozmanitější a především tvrdší. V létě je tu hodně sucho, v zimě se setkáte zejména v horských oblastech i s extrémními mrazy a vydatným sněžením. Severní oblast kolem Istanbulu spadá do pásu mírného klimatu, takže je zde celoročně příjemně – léta jsou příjemná, s občasnými srážkami, zimy mírné a krátké.

Památky a cestování

Ideálním výchozím bodem pro cestování je jižní pobřeží. Pokud si chcete užít koupání a slunění na pláži, ale zároveň mít i možnost navštívit zajímavá místa, vycestujte sem. Ze středisek jako je Kemer, Antalya, Belek, Side nebo Alanya se nejen pořádají nejrůznější zájezdy, ale můžete i využít místní pravidelné autobusové linky. Asi nejzajímavější turistické cíle v této oblasti jsou jeskynní komplex Karain, národní park Köprülü, starověká města Perge a Termessos nebo antické divadlo v Aspendu. Směrem na západ se pak určitě vyplatí navštívit zátoku Ölüdeniz, opuštěnou horskou vesnici Kaya Köyü nebo údolí plné pstruhů Yuvarlak Ҫay. Pokud na svých cestách zabloudíte až na daleký východ, nenechte si ujít vrchol Nemrut Daği se sochami lidských a orlích hlav nebo malebné jezero Van s vyhaslými sopkami. A pak zbývá už jen největší perla – Istanbul. Toto pohádkové město s desítkami chrámů, muzeí, parků a nejrůznějších památek si určitě zamilujete. A pokud vás zde nenaláká historie, pak to určitě budou místní bazary a trhy.

Nákupy v Turecku

Kromě koupání, památek a krásné přírody se do Turecka jezdí především nakupovat. A místní sortiment je opravdu široký – ručně tkané koberce, unikátní vodní dýmky, chutné čaje a káva, zlaté šperky, keramika, koření nebo třeba kožené kabelky. Při nakupování v bazarech je třeba mít na paměti, že ke zdejším zvykům patří smlouvání. Neberte proto první nabídku, se kterou prodávající přijde, ale klidně navrhněte cenu o polovinu nižší. Uvidíte, že se co nevidět domluvíte na ceně, která bude vyhovovat oběma. A pokud ne, vydejte se klidně o stánek dál. Buď seženete to, co chcete, tam, nebo si vás prodejce od vedlejšího stánku zavolá hned zpátky a nabídne vám takovou cenu, o kterou si sami řeknete.

Turecká kuchyně

Turecká kuchyně je zdravá a chutná. Zejména pokud máte rádi rybí maso, pochutnáte si zde jako málokde jinde. Ryby jsou zde stále čerstvé a zdejší kuchaři je umí připravit na sto různých způsobů. K turecké kuchyni patří také ovoce a zelenina, se kterými zde rozhodně nešetří. Nejoblíbenější speciality jsou ty masové – kebab, mleté maso ve vinných listech nebo plněné papriky. Zapíjet je můžete džusem, jogurtovým nápojem, ovocným či černým čajem nebo třeba vodou z kohoutku, která je v Turecku pitná a chutná. Sladká tečka na závěr je zde opravdu sladká. Koncentrace cukru v tureckých laskominách je obrovská – jeden malý kousek vám bude stačit až do večeře.

Co zařídit před odjezdem

K cestě do Turecka není třeba vízum, stačí pas, který bude platit alespoň dalších 6 měsíců. Stejně tak nejsou zapotřebí žádná speciální očkování. Je vhodné si zařídit cestovní nebo zdravotní pojištění, pokud není zahrnuto v nabídce cestovní kanceláře. Léky pro osobní potřebu si můžete vzít klidně s sebou, základní léky na zažívací potíže, pobodání hmyzem nebo bolest hlavy seženete v každé lékárně. Peníze si můžete vyměnit buď v ČR, nebo přímo na místě. Tureckou měnou je „nová turecká lira“, na většině míst se ale dá platit i eury nebo dolary.

Turecko naleznete v následujících kategoriích