Fethiye

Informace Fethiye

Destinace Fethiye

Calis

Oblíbené hotely first minute

Fethiye je malé přístavní město, ležící na jihozápadním pobřeží Turecka, na pomezi Turecké a Egejské riviéry. Žije v něm zhruba 70 tisíc stálých obyvatel, takže se zde setkáte i s pravou tureckou atmosférou a kulturou. Díky tomu, že nebylo letovisko vystavěno uměle, ale vzniklo jako součást města, to tu žije celoročně a můžete si užít nefalšovanou maloasijskou kuchyni i architekturu. Fethiye je známá zejména množstvím svých historických památek. Díky tomu, že vznikla na základech starověkého města Telmessos, se dochovaly nejen mnohé ruiny, ale zejména lycké skalní hroby, které lákají každoročně tisíce turistů.

Tyrkysové pobřeží

Své jméno nese Fethiye od roku 1934, kdy bylo přejmenováno na počest padlého válečného letce Fethi Beye, jednoho z prvních tureckých pilotů. Na své dějiny jsou obyvatelé Fethiye náležitě pyšní a udržují proto památky ve skvělém stavu. Přímo ve městě si můžete prohlédnout přístavní věž, lycký sarkofág nebo hrobku, nad městem se pak tyčí proslavené skalní hroby, mezi nimiž vyčnívá zejména Amyntův hrob. Kromě nich můžete navštívit městské muzeum s mramorovými hlavami a hrobními reliéfy z Letoonu nebo Tlosu. Ve Fethiyi ale nejsou důležité jen památky. Oblasti v okolí města se říká „tyrkysové pobřeží“, díky krásným vodám Středozemního moře, které omývají zdejší kraj. Hlavní zábavou tu jsou výlety na jachtách (zejména „výlet po dvanácti ostrovech“) a chráněná laguna v blízkém středisku Ölüdeniz.

Co dělat ve Fethiyi

O zábavu ve městě ani okolí rozhodně není nouze. Určitě byste neměli vynechat návštěvu ovocného a zeleninového trhu, který funguje každodenně a na kterém můžete sehnat čerstvé a všemi barvami zářící plody tureckého zemědělství. Stejně čerstvé seženete i ryby, které si můžete nechat připravit v přilehlých rybích restauracích. Jen pozor na přemrštěné ceny – rozhodně je lepší se o ceně předem informovat a zapojit trochu smlouvání. Na trzích zde seženete veškeré tradiční zboží, od koberců až po výrobky uměleckých řemeslníků. V uličkách starého města narazíte i na spoustu butiků, drobných obchůdků a kaváren, kde můžete trávit volný čas. Program si tu najdete jak v létě, kdy teploty šplhají ke 35°C a voda má krásných 26°C, tak v zimě, kdy je venku 9–13 °C a vlhké počasí láká spíše k návštěvě čajovny či lázní než k venkovním procházkám. Fethiye je každopádně vhodná k návštěvám celoročně. Je tak pouze na vás, zda se rozhodnete pro first minute Fethiye, kde si vybíráte termín dovolené sice hodně dopředu, ale za příznivou cenu a navíc s jistotou, že se i větší skupina lidí ubytuje přesně tam, kde chce, nebo last minute Fethiye, kde jsou ceny ještě o něco nižší, ale výběr ubytování je už značně omezen.

Fethiye naleznete v následujících kategoriích